Występują tu cztery podstawowe gatunki sterowników.

Witam Państwa, w tej części zajmiemy się przede wszystkim wprowadzeniem do sterowników PLC. Nim jednak przystąpimy do opisywania tego typu sterowników, pragnę zilustrować podstawowy podział specjalistycznych sterowników przemysłowych. Zdarzają się tu cztery główne gatunki sterowników. Pierwsza w kolejności grupa, to sterowniki tak zwane PLC i PAC. Kolejna kategoria, to mikrokontrolery, w dalszej kolejności sterowniki DDC a oprócz tego komputery przemysłowe IPC.

Sterowniki plc i pac nie różnią się niczym pod kątem funkcjonowania i sposobu konfiguracji kreacji systemów, które tworzą dokładnie tego typu sterowniki. Różnice pomiędzy tymi sterownikami zacierają się z biegiem lat. To, co niektórzy fabrykanci nazywają PLC, u pozostałych nosi nazwę PAC i odwrotnie. Jeżeli rozchodzi się o wykorzystanie tego rodzaju sterowników, możliwa jest bardzo szerokie spektrum zastosowań, przede wszystkim procesy fabrykacyjne, na przykład chemiczne, lokomocyjne, czy linie produkcyjne. Tego typu sterowniki potrafią sterować pełne linie przemysłowe, potrafią także panować nad pracą dokładnie sprecyzowanej maszyny. Częstokroć wykorzystuje się sterowniki typu PLC w szeroko pojętej automatyce budynkowej (BMS- building management system).

Powstają także odmiany sterowników PLC oraz PAC, które charakteryzują się odpowiednim poziomem bezpieczeństwa (SIL1- SIL3). Tego rodzaju sterowników naznaczonych takim poziomem bezpieczeństwa potrzebują takie aplikacje, które potrafią partycypować w procesach detonacji. Mikrokontrolery wyznaczają inną grupę, tutaj bierze się pod uwagę tworzenie drukowanych płytek, czyli pcb. Sterowniki tego typu zazwyczaj są to specjalistyczne sterowniki które dedykowane są do określonych maszynerii, niezbyt rozbudowanych.

Zobacz: tanie sterowniki plc