Będąc kierowcą musimy regularnie wykonywać psychotesty.

Kierowca zawodowy to taki rodzaj zawodu, który obciąża nas jednocześnie psychicznie jak i pod względem fizycznym. Pracując jako przewoźnik musimy regularnie robić psychotesty. Testy psychologiczne kierowców są konieczne w przypadku, gdy staramy się o jakaś pracę która związana jest z prawem jazdy kategorii C. Testy te przyszli przewoźnicy muszą wykonywać co pięć lat, a w momencie gdy skończą 60 lat, co trzydzieści miesięcy.

Takie badanie bazuje przede wszystkim na wnikliwej obserwacji. Przede wszystkim oceniana jest pamięć. Analizuje się między innymi zdolność koordynacji wzrokowej, refleks kierowcy, widzenie zmierzchowe czy też wrażliwość na bodźce. O ile na takie badania stawimy się pod wpływem alkoholu, bądź stan samopoczucia nie będzie wskazywał na doskonały, specjalista ma możliwość nie zgodzić się na badania oraz wyznaczyć inny termin. Przed testami warto jest się wyspać, zjeść śniadanie, skorzystać z wc. W trakcie badania nie może absolutnie nas nic dekoncentrować. Badanie to nie jest jakiś egzamin. Jeżeli już coś jest dla nas nie zrozumiałe, zwyczajnie zadajmy pytania.

Badanie zabiera zazwyczaj jedną godzinę. Jednakże w sumie czas zależy od osoby badanej. Bywa tak, że calusieńkie badanie należy powtórzyć od nowa. Na końcu spotkania psycholog wyjaśnia końcowy wynik oraz dodatkowo wydaje adekwatne orzeczenie psychologiczne.

Autor: badania psychologiczne kierowców lublin